Acil
04 Ekim 2021

İLK VE ACİL YARDIM

Acil Servisimiz; hastaneye müracaat eden acil durumdaki hastaların gerekli tıbbi müdahalesini zamanında ve eksiksiz yerine  getirilmesini sağlayan ve 24 saat kesintisiz acil hizmeti veren bir servistir. Acil Servisin verimli çalışmasını sağlayan laboratuarlar, röntgen, tomografi  ve MR gibi destek bölümler 24 saat çalışmakta olup her birim kendi alanında deneyimli tıbbi kadro ile hizmet vermektedir.   

Hastanemizde acilde çalışan hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli acile müracaat  eden sağlık durumu kritik, hayati tehlikesi olan hastalara, her türlü yaralanma vakalarına, basit sağlık sorunlarına yaşlı, genç, çocuk ve tüm hastalara tecrübeli kadrosuyla anında tıbbi müdahalede bulunabilmektedir.


Acil Servis hastanemizin -1.katında hizmet vermekte olup on ayrı bölümden oluşmaktadır.Bunlar:

      -Triaj 

YEŞİL  ALAN  (Acil Servis hizmeti gerektirmeden tedavileri düzenlenip veye yönlendirilen hastalar için)

      -Acil Yeşil Alan 1 ve Yeşil Alan 2

SARI ALAN (Acil Servis hizmeti gerektiren hastalar)

       -Acil Dahiliye

       -Acil Cerrahi ve Müdahale Odası

       -Acil Çocuk Hasalıkları

      - Acil Ortopedi 

       -Acil Kadın Doğum

KIRMIZI ALAN(Hayati tehlikesi olan hastalar)

      -Yeniden Canlandırma CPR Odal

Acil Servisimizde  aylık  ortalama 21000 hasta bakılmaktadır.

Ayaktan hasta giriş kapısından giren hastalarımız hasta karşılama elemanları tarafından karşılanıp triaja yönlendirilmektedirler.Triaj hemşiresi tarafından aciliyetine göre renk kodu verilip yönlendirilmektedirler.ambulansla gelen hastalar acil ambulans giriş kapspından sedye ile ilgili alana alınmaktadırlar.

Tüm Dünya' da ve ülkemizde olduğu gibi gelen hastalarımızın yaklaşık %70  triaj scalasındaki gibi yeşil alan kriterlerine uymaktadır .Bu hastalarımız yeşil alan diye belirtilen yeşil alan 1 ve yeşil alan 2 polikinliklerinde muayeneleri yapılmaktadır . Bu hasta grubu ayakta gelen hasta olarak kabul edilip gerekirse temel laboratuar tetkikleri ve tedavileri düzenlenip taburcu edilmektedirler. Yeşil alanlarımızda bu işlemleri yapabilmek için toplam 6 adet travma sedyesinde temel muayene ekipmanları olan ekg, otoskop ,oftalmaskop,steteskop ,tansiyon aleti,abeslang kullanılarak teşhise gidilmektedir.Gereken hastalara ayaktan yapılabilecek tedaviler uygulanmaktadır.İleri tetkik ve tedavi gerekenler ise sarı alan müşahade alanına yönlenderilmektedirler.


  ACİL BİRİMİMİZDE YAPILAN MÜDAHALELER;

              -İlk Yardım

              -Solunum ve Kanamalı hastalara müdahale

              -Yaralanmalar yanıklar

              -Kırık,Çıkık ve burkulmalar

              -Zehirlenmeler

              -Bulaşıcı hastalıklar

              -İlk yardım gerektiren özel durumlar ve hastalıklar

              -Çocuk Hastalıkları

Acil birimimize başvuran hastaların endişeleri göz önüne alınarak onlara empati ile yaklaşmak,net ve açık olmak,en üst düzeyde bilimsel kriterlere göre evrensel ölçekte bilgilerle hizmet vermek hastanemizin temel ilkelerindendir.Hastanemizin acilinde ZAMAN KAYBINA yer yoktur.HİÇ BİR ŞEY SAĞLIK KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR.