Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
04 Ekim 2021

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI


Beykoz Devlet Hastanesi Çocuk Kliniği, 24 yatak ve 2 kuvöz kapasitesi ile hizmet vermektedir.

Pediatri, bebek, çocuk ve ergenlerin tıbbi bakımıyla ilgilenen tıp dalıdır. Hastanemizde sürekli görev yapan çocuk hastalıkları uzmanları mevcuttur.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümümüz poliklinik ve çocuk kliniğinden oluşmaktadır. Mesai saatleri içerisinde uzman doktorlarımız tarafından poliklinik ve 16:00-23:00 saatleri arası çocuk acil hizmeti verilmektedir.

Hastanemizde sağlam çocuk takibi yapılmaktadır.

Doğumdan hemen sonra, doğumhanede, ebeler tarafından K-Vit uygulanmaktadır. Hepatit B aşısı ve fenilketonüri takibi kadın doğum servisi ebeleri tarafından yapılmaktadır.   Kilo, boy ve baş çevresi de doğumhanede kontrol edilmektedir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümümüz tarafından rutin aşı takibi yapılmamakta ve bir aşılama programı uygulanmamaktadır. 0-15 yaş arası hasta çocukların takip ve tedavisi yapılmakta, üst-alt solunum yolu enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, bağırsak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların tanı ve tedavileri yapılmaktadır.


Beykoz Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım

01 Nisan 2014 tarihinde açılmış olan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemiz, bünyesinde 1 adet Neonatoloji Uzmanı ve ikisi emzirme danışmanı sertifikalı toplam 8 adet yenidoğan yoğun bakım hemşiresi ile hizmet vermektedir. Birinci ve ikinci basamak yoğun bakım ihtiyacı olan yenidoğan bebeklerin tedavi edildiği ve hastanemizde doğan 3. basamak yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların sevk edilene kadar stabilize edildiği ünitemizde, bebeklerimiz için gerekli olan tüm tedaviler yapılarak ailelerimiz tedavi sürecinde bilgilendirilmektedir.

 

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizin Kapasitesi 

9 küvöz ve 1 açık yatak ile toplam 10 yatak

2 adet solunum cihazı

10 adet tüm yaşamsal fonksiyonların izlenebildiği hasta monitörü

1 adet tam donanımlı solunum cihazına sahip transport kuvözü

İzolasyon odası

6 adet fototerapi cihazı

 

Bebek Odası

Normal ve sezaryen doğumlara Neonatoloji uzmanı veya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanları ile giren, doğan bebeklerin ilk bakımlarını ve anne yanı takiplerini yapan Bebek Odası ekibimiz sorumlusu Neonatoloji uzmanı ve 6 adet hemşiresi ile hizmet vermektedir. Ekibimiz ailelere emzirme ve bebek bakımı eğitimi verip, bebeklerin günlük tartı ve sarılık takipleri yapmaktadır. Taburcu edilen bebekler ilk kontrollerinde yine Neonatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmektedir.

Hastanemiz  2001 yılında Bebek Dostu Hastane unvanını almış olup ekibimiz anne sütünü öncelikli olarak desteklenmekte ve koruyucu hekimlik prensiplerine göre hizmet vermektedir.